"Broučci nemají šanci"

Mravenec faraón

MRAVENEC FARAÓN ( Monomorium pharaonis)

Mravenci obývají různá stanoviště  a nevyhýbají se ani lidským obydlím.  Nejčastějším a nejobtížnějším mravencem v české republice je mravenec faraon. Jeho obtížnost spočívá především v přenášení chorob. Mezi hlavní zbraně mravenců patří kusadla a jed.

Mravenec Faraón se vyskytuje takřka všude po celém světě. Mravenec je teplomilný, proto se zdržuje v domácnostech. Na rozdíl od jiných kolonií se v jedné kolonii  zdržuje více královen a to 2 až 200. Královna žije tři měsíce, jedna kolonie může mít i tisíc mravenců. Kolonie ze sousedství mezi sebou navzájem nesoupeří, to není u mravenců běžné.

 Samice jsou hnědožluté s černou hlavou o velikosti 3,5 – 4,5mm, samci černohnědí se světlýma nohama o velikosti těla 3mm, okřídlení po spáření hynou. Samička během svého ročního života naklade až několik set vajíček.Délka života královny je asi 1 rok, dělnice 20týdnů.

NEJČASTĚJŠÍ ÚKRYTY:  trvale vytápěné budovy,  obložení stěn, konstrukce nábytku, v domácnostech, potravinářství, zdravotnictví, školství.

 

Mravenci

Používání běžně dostupných insekticidů v obchodech nepomáhá a může situaci velice zhoršit. Při chybném zvoleném druhu likvidace v případě mravenců faraónů situace nebude vyřešena, mravence zaženete do hnízd a po vyhladovění se vrátí ihned zpět.

Včasná reakce zavolání  odborné firmě  na hubení mravenců Vám ulehčí situaci v úspěšném boji s tímto hmyzem.

 

Možnosti jak vyhubit mravence je:

Postřik – stříká se kolem míst vstupů do objektu, na cesty, a na místa kudy chodí. Postřik má okamžitý efekt, ale nemusí být vždy trvalý.

Požer -  ve formě gelu, gelové kapky se kladou na místa výskytu a na cesty, škvíry a staničky. Gel funguje jako sekundární jed, mravenci ho zanesou do hnízda kde jím krmí ostatní mravence a tím se postupně vyhubí. V případě účinného zásahu postihne celou kolonii. Požerová nástraha funguje jako hormonální deformace, která působí neplodnost královny, tím se nerozmnožují a hynou. Delší doba likvidace 11-13 týdnů, ale je to jediný a fungující způsob likvidace mravenců.

 

Předpokládaný počet zásahů závisí na míře zamoření, objektu, atd……