"Broučci nemají šanci"

Štěnice domácí

ŠTĚNICE DOMÁCÍ ( Cimex lectularius)

Štěnice je velmi drobný a odolný hmyz o velikosti do cca 5mm. Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo. Jsou malinké proto je velmi těžké je doma objevit. Stádium vývoje vajíčka u štěnice: má 5 stádií a v každém stádiu se musí štěnice napít krve, aby její vývoj pokračoval.

Bodají na odhalených místech při vpichu štěnice stříkne anestetikum, tudíž bodnutí nebolí, štípanec se může objevit třeba až do týden od bodnutí.  Na těle při početném množství to může vypadat i jako ekzém.

Nejčastějším způsobem jak doma objevíte štěnici je: podle štípanců na těle, vypadá jako komáří bodnutí,  malý pupínek, nejčastěji jeden či více vedle sebe.

Vyskytuje se pouze v pravidelně obývaných lidských obydlích. Tráví převážně většinu života v úkrytech. Člověka lokalizují podle teploty kůže na 1,5metrů. Živí se pouze krví, kterou sají na lidech, mohou jí sát i na kočkách, psech a ptácích v klecích.  Ve dne jsou v úkrytech a krev sají převážně v noci. Při velikém zamoření jsou vidět i přes den na volně přístupných místech jako je, nábytek, stěny, pohovky…

Žijí v úkrytech 1 až 1,5 a dokáží hladovět i několik měsíců !!!

Při hubení  štěnic nacházíme štěnice většinou v blízkosti postele.

Štěnice po sobě nechávají výkaly v podobě skvrn krve na stěnách či textilu, zle vidět i vajíčka.

Štěnice za svůj život naklade i 500 vajíček, proto je dobré řešit  výskyt štěnic co nejdříve, než bude byt zamořen.

  • NEJČASTĚJŠÍ ÚKRYT: Schovávají se na tmavých místech, jako jsou: matrace, závěsy, obrazy, koberci, elektrických zásuvek, za skříněmi, pod tapetami, pod stropnicemi, mezi prádlem a oblečením, v pelíšcích domácích mazlíčků.
  • NEJČASTĚJŠÍ VÝSKYT: byty, chaty, penziony, hotely…
  • NEJČASTĚJŠÍ ŠÍŘENÍ: návštěvy, koupě použitého nábytku, prolézání od ostatních bytů, přinesení v zavazadlech z dovolených.

 

 

štěnice, most

V posledních letech jejich výskyt celosvětově narůstá o několik set % ročně, což je veliký problém!!!

Likvidace štěnic provedená odborníky je určitě  nejlepším řešením toho, aby člověk doma štěnice odstranil a ne pouze výskyt štěnic zeslabil.